Anasayfaya Dön

En

Ku

Hızlı Erişim
Web Mail
Kütüphane
Bilgi Edinme
İletişim Bilgileri
Telefon Rehberi

Haberler

Rektörümüz, Zeynel Bey Türbesi’nin Hasankeyf’teki Yeni Yerine Yerleştirilmesi Töreni’ne Katıldı

16.05.2017

Tarihi Zeynel Bey Türbesi'ni Yeni Yerine Yerleştirme Töreni'ne katılan Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, geçtiğimiz Cuma günü Zeynel Bey Türbesi’ni eski yerinden yeni yerine taşındığını, bugün de yeni yerine yerleştirme törenine katıldıklarını ifade ederek, “Millet olarak tarihimize sahip çıktığımızı, tarihi eserlerimizi koruyup ihya etme noktasında devletimizin ne kadar yol aldığını görüyoruz.” dedi.

 

Ilısu Baraj Gölü alanında bulunan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Türkiye'de ilk defa uygulanan proje ile 2 kilometre taşınarak, Hasankeyf’teki yeni yerine yerleştirildi.

 

1100 ton ağırlığındaki Zeynel Bey Türbesi'ni Yeni Yerine Yerleştirme Töreni'ne Batman Valisi Ahmet DENİZ, DSİ Genel Müdürü Murat ACU, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın KURT, Rektörümüz Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Ankara’da ve Batman’da yapılan törenler video konferans bağlantısı ile canlı olarak izlendi.

 

Ankara’da yapılan törende Oran ve Su işleri Bakanı Veysel EROĞLU ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI birer konuşma yaptı.

 

Ankara’da yapılan törende Ilısu Barajı ve Hasankeyf’e etkileri konusunda sunum yapan Oran ve Su işleri Bakanı Veysel EROĞLU, Ilısu baraj gölünün su toplama havzasında kalan tarihi eserleri korumak ve yaşatmak için çalışma yaptıklarını bu çerçevede tarihi dokusuyla, mimarisiyle ve modern altyapısıyla ve yeni yerlerine taşınacak Zeynel Bey Türbesi gibi diğer tarihi eserleriyle mükemmel yeni bir Hasankeyf inşa ettiklerini söyledi.

 

Tören, Zeynel Bey Türbesi’nin Hasankeyf’teki yeni yerine yerleştirilmesiyle son buldu.

Güncel veri bulunamamıştır